Doradztwo zawodowe

Dnia 21 lutego 2014 roku w Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy odbyło się spotkanie z „młodym profesjonalistą” w ramach udziału w II edycji programu  „Link do przyszłości: Młodzi. Internet. Kariera ” powołanego przez  Microsoft, Polsko-Amerykańską Fundację  Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem tego projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Pomysł na udział naszego Gimnazjum w programie zrodził się podczas realizacji szkolnego projektu edukacyjnego „Śmiało patrz w przyszłość” w ramach doradztwa zawodowego. Organizacji spotkania z „młodym profesjonalistą” podjęła się pani Magdalena Kochańska wraz z paniami: Lidią Boksą  i Karoliną Wanat – Kucięba. W spotkaniu uczestniczyły również trzy wolontariuszki z klasy I c gimnazjum. Młodym profesjonalistą, który przyjął nasze zaproszenie był pan Paweł Stempniak, od 2 lat rozwijający własną firmę zajmującą się komunikacją w nowych mediach. Pan Paweł prowadzi również szkolenia i zajęcia na studiach podyplomowych dla pracowników administracji państwowej i biznesu, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem. Do udziału w spotkaniu zgłosiło się 19 osób z klasy 2 i 3 gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się, zgodnie ze scenariuszem, krótkim powitaniem przybyłych i rozdaniem identyfikatorów z imionami. W obieg ruszyła również lista obecności oraz lista z adresami e-mail. Po wprowadzeniu uczniowie otrzymali kolorowe karteczki i zostali poproszeni aby podzielili się na grupy zgodnie z otrzymanymi losowo kolorami. I tak powstała grupa pomarańczowa, zielona, żółta, niebieska i różowa. Organizator, pani Magdalena, poinformowała uczniów, że wezmą udział w quizie wiedzy o rynku pracy. Odpowiedzi na pytania zawarte w quizie wolontariuszki zamieszczały na wcześniej przygotowanej tabeli wyników. Uczniowie za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali symboliczne „10 zł” czyli wydrukowane banknoty. Grupa, która „zarobiła” najwięcej – zwyciężała.

Następnie organizator przedstawił zaproszonego profesjonalistę, pana Pawła Stępniaka. Pan Paweł przygotował dla uczniów prezentację multimedialną dotyczącą jego życia w tym planowania swojej przyszłości i kariery zawodowej. Opowiadał o tym jak niektórzy nauczyciele pomagali mu rozwijać jego pasje, jak z biegiem lat zmieniały się jego zainteresowania i o tym jak rozwój technologii wpłynął na to czym obecnie się zajmuje. Wystąpienie pana Pawła wkrótce przerodziło się w luźny dialog. Uczniowie zadawali pytania dotyczące rynku pracy, możliwości jakie dają nowoczesne technologie oraz Internet. Podczas rozmowy jedna z uczennic wyjawiła, że prowadzi bloga, a dwóch uczniów videobloga. Aby nie przerywać dość żywiołowej konwersacji zrezygnowaliśmy z przerwy. Po wystąpieniu profesjonalisty przyszedł czas na ćwiczenie „Mógłbym być…”, które poprowadził organizator spotkania. Każdy uczeń wylosował karteczkę z zawodem , a następnie musiał powiedzieć, czemu mógłby być dobrym przedstawicielem danego zawodu. I tu padały określenia takie jak: ambitny, komunikatywny, dokładny, dobra znajomość języka czy też obsługi komputera. Po zakończeniu ćwiczenia „Mógłbym być…” profesjonalista poprosił uczniów by odpowiedzieli na pytanie „Czym dla Ciebie jest sukces?” i podali przykłady, jednocześnie zapisując je na tablicy. Następnie organizator rozdał uczniom przygotowane wcześniej kartki A4, na których uczniowie mieli za zadanie wypisać trzy swoje sukcesy. Profesjonalista wyjaśnił uczniom, że wykonali najważniejszy element ćwiczenia „Twój potencjał” i wyjaśnił im gdzie mogą dokończyć to ćwiczenie.

Na zakończenie spotkania wszyscy wypełnili ankiety i wypisali anonimowo na karteczkach coś co zainspirowało ich najbardziej spotkaniu. Uczniowie pisali np.: „ważne aby mój zawód w przyszłości sprawiał mi radość”, „życie niesie wiele niespodzianek i nie można wszystkiego do końca zaplanować”. Każdy uczeń otrzymał także dyplom uczestnictwa z rąk pana Pawła. Profesjonalista natomiast otrzymał od organizatora dyplom z podziękowaniami oraz gromkie brawa od uczestników.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w projekcie i że tak owocne spotkanie mogło odbyć się w naszej szkole.