Dnia 10 listopada 2016 roku, odbyła się w Gimnazjum w Wiślicy akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej, gdzie uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Po odśpiewaniu uroczystych pieśni przez chórek szkolny, głos zabrał ks. Rafał Kupczyk. Po powrocie do szkoły odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy II c oraz klasy III c pod nadzorem pani Lidii Boksy i pani Magdaleny Kochańskiej - Szostak. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym na apelu uczniom historię naszego kraju - czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Przypomnieli koleżankom i kolegom, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, skłaniając ich tym samym do refleksji nad sensem słowa 'patriotyzm'.

Gdyby nie oni, nie byłbyś tu
Nie znałbyś świata i ciebie świat

Nie przeżyłbyś kolorów stu
Słonecznych dni zwycięskich dat.